Родина аннонових
Рід Annona L. сімейство аннонових (Annonaceae) об'єднує 120 видів в тропічній Америці і 10 видів в Африці. Поступово вони поширилися по всіх районах тропічного і субтропічного поясів земної кулі. Основні культурні види Annona: черімойя (A. сherimolaMill.), Анонім колючий (A. muricata), анонім сітчаста (A. reticulata), Аннона пурпурна (A.purpurea) і анонім луската (A. squamosa). Перед вживанням плоди необхідно очистити від шкірки і видалити насіння. Їх можна подавати в свіжому вигляді, додавати в десерти, морозиво і густі молочні коктейлі. При покупці треба вибирати плоди без плям і ранок, зберігати при кімнатній температурі, поки вони злегка не пожовтіють і не стануть м'якшими.
Аннона черімойя (чірімола, чірмолія, пугача, золоте перуанське яблуко) – невелике розлоге дерево 6-7 м заввишки родом з гірських районів Еквадору, Перу, Колумбії і Болівії. Вважається найціннішою плодовою рослиною роду аннона, а також одним із найсмачніших плодів на землі. Плоди конічної, округлої або серцеподібної форми вагою 300-600 г. (до 2,7 кг), покриті твердою шкіркою і містять соковиті сегменти білої м'якоті з чудовим ароматом і смаком. Усередині знаходяться великі темні насінини, що нагадують за формою і розміром боби. Черімойю додають в різні салати та десерти, в напої та морозиво. Часто плоди розрізають і подають просто охолодженими.
Кімнатне вирощування.
Аннона вже встигла завоювати інтерес у багатьох любителів тропічної екзотики. Це тропічне фруктове дерево зручне усім: невибагливе, виносить невелике затінення, не вимагає великого контейнера, компактне і починає плодоносити прямо в діжці вже на третій рік після посадки насіння. А смак і ароматі – божественно! Необов'язково мати оранжерею, щоб виростити цей тропічний фрукт – сонячне місце біля вікна цілком підійде, ну а влітку, як і всі тропіки, аннона із задоволенням насолодиться сонечком на теплому балконі, веранді або в саду. Важливо – її не потрібно прищеплювати, як більшість інших фруктових дерев. Плоди нещепленої аннони також гарні, як і плоди прищепленої, на відміну від лимона або манго, які не щеплені годяться лише в якості новорічної ялинки.
Аннона - листопадна рослина, тому насіння бажано висівати пізно взимку або навесні. В крайньому випадку раннім літом, головне – паростки повинні встигнути підрости і хоч трохи задерев'яніти – взимку сіянці теж скинуть листя, і якщо вони будуть занадто малі, то не доживуть до весни. Насіння сіють на глибину приблизно 1 см в легку, з гарним дренажем грунтову суміш. Для більш швидкого проростання насіння рекомендується попередньо замочити на добу в теплій воді. Термін проростання насіння - 15-30 днів.
Важлива умова для успішного проростання насіння аннони – висока температура (25-300С). В умовах наших квартир це нескладно – якщо насіння висівати в лютому-березні, то опалювальний сезон ще не закінчений, і миски можна помістити ближче до батареї. Тільки будьте уважні – не пересушіть грунт і не «зваріть» насіння. Якщо ж ви висіваєте влітку і воно виявилося не дуже теплим – то доведеться подумати про систему підігріву. Підпилювати насіння необов'язково, але можна.
Освітленість – пряме сонце або легка тінь. До грунту невимоглива, але рекомендується використовувати пухку, добре дреновану грунтосуміш. При надлишковому просушуванні грунту може скинути листя.
Аннона муріката зростає досить швидко, при необхідності форму деревця можна формувати обережним обрізанням.
Взимку обмежте полив аннони, якщо вона частково або повністю скинула листя. Якщо дерево стоїть голим - не поливати зовсім, поки не почнуть прокльовуватися нові бруньки.
Починає плодоносити на 3 рік після посіву.
Запилення.
Найскладніший момент при вирощуванні плодоносному аннони – це її запилення. Справа в тому, що фізіологія квітів дуже хитра. Пилок дозріває в ранкові години, а маточка готова до її прийняття тільки в другій половині дня, коли пилок вже опадає. У домашніх умовах проблема вирішується хоч і клопітно, але реально. Вранці за допомогою пензлика струшуєте пилок в паперовий пакетик і кладете її в холодильник. У другій половині дня дістаєте її з холодильника і тим же пензликом наносите пилок на маточку.
|